توتو پایانی که تازگیا به کشور وارد شده، آلوده به سوسک خطرناک «لازیردرما» بوده و در این سند اشاره شده که این توتونای آلوده می تونه روی دیگه توتونای وارداتی هم اثر بزاره و حتی ضدعفونی کردن اونم افاقه نمی کنه

عضو انجمن بین المللی تحقیقات تنباکو و سیگار گفت: لاروسوسک لازیودرما می تونه موجب بروز شدید شدن آلرژی و آسم در بین مصرف کنندگان این توتونا شه.

دکتر نصیر دهقان، عضو جمعیت مقابله با مصرف دخانیات و عضو انجمن بین المللی تحقیقات تنباکو و سیگاردر خصوص آلوده بودن شکلای جور واجور توتون و تنباکو به سوسکو لازیودرما (lasioderma) گفت: سوسک لازیودرما یکی از حشراتیه که در همه جا می تونه یافت شه، بیضی شکله و رنگ اون قرمز قهوه ای تا زرد مایل به قهوه ای تغییر می کنه.

ایشون در ادامه گفت: این آفت به میوه های خشک مانند انجیر، کشمش، خرما، هم اینکه به ماهی، بیسکوییت، شیرینی جات، ادویه، مواد دارویی، کاغذ، مبل، قالی، ابریشم، چرم و پارچه خسارت وارد کنه، ولی مهمترین خسارت اون به برگای خشک توتون و سیگاره.

عضو انجمن مقابله با دخانیات با بیان اینکه حشره کامل و لار و برگای توتون و سیگار رو به شکل استوانه سوراخ کرده و درون اونا نفوذ می کنه، گفت: برگا و سیگارای آلوده که در اثر جویدن لار و حشره کامل دارای مقدار زیادی گرد توتون همراه با مدفوع حشره س، مجاری تنفسی رو شدیدا تحریک کرده و منتهی به بروز طیفی از افزایش حساسیتا از شکلای جور واجور آلرژی ها تا ایجاد آسم می شه.

دهقان گفت: اینم بگیم که این آفت بیشتر سیگارای مرغوب و درجه یه رو مورد حمله قرار میده.

عضو انجمن بین المللی تحقیقات تنباکو و سیگار با اشاره به اینکه یه چند وقت پیش مسئولین انبارای گمرک بندر عباس هشداری مبنی بر آلودگی احتمالی توتونای وارداتی به سوسک لازیودرما (lasioderma) داده بودن، اضافه کرد: لاروسوسک لازیو درما می تونه موجب بروز و شدید شدن بیماریایی مانند آلرژی و آسم در بین مصرف کنندگان این توتونا شه.

دهقان گفت: لارو این حشره هم اینکه می تونه با تغذیه از قسمتای جور واجور برگ توتون و تنباکو سوراخایی رو در اون ایجاد کنه و هم اینکه با باقی گذاشتن فضولات خود در اون جا، موجب ایجاد بو و طعم نامطبوع در اون شه.

دهقان گفت: مصرف شکلای جور واجور توتون و تنباکو به نوبه خود پر آسیب و مریضی زا هستش، طوری که در سیگار حدود ۴۰۰ نوع ماده مریض کننده شناسایی شده، چه بر سد به اینکه آلودگی اضافه ای هم بخواد اضافه کردن شه.

ایشون در آخر تاکید کرد: این جور انگار در این باره شرکت دخانیات کشور، سازمان استاندارد در اسرع وقت با شناسایی توتونای آلوده و منتشر کردن اسامی اونا از ادامه فروش این اجناس جلوگیری کنن و لازمه که مسئولین با شناسایی و برخورد به موقع با هر موردی که سلامت عمومی اقشار جامعه رو تهدید می کنه، نسبت به مرتفع کردن اون اقدام عاجل کنن.

منبع : hidoctor.ir

دسته‌ها: سلامتی

0 دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *