: مصرف قرص برنج و مردن تک به تک اعضای بدن ۳ ساعت

: مصرف قرص برنج و مردن تک به تک اعضای بدن ۳ ساعت یه دختر و پسر جوون که به دلیل مشکلات خانوادگی نمی تونستن با همدیگه ازدواج کنن تصمیم به خودکشی گرفتن. پسر در پیامکای ارسالی به دخترک گفته بود که قرص برنج بخوریم، تو در خونه خودت و من هم در خونه خودمون.

تصمیمش رو که میگیره به عطاری سر خیابون میره. صبر می کنه تا مشتریان از مغازه خارج شن. وقتی دور و برش خلوت شد به چشمون فروشنده نگاه می کنه. اون در تخیلش مرد عطار رو فرشته نجات می بینه. حواسش رو دوباره جمع می یواش میگه:  قرص برنج می خوام.  مرد عطار براش فرقی نمی کنه که چه چیز رو به کی می فروشه. انگار نگاه سرد و غمگین دخترک رو نمی بینه. قوطی استوانه ای شامل ١٠ عدد قرص برنج خاکستری رنگ به اون میده و با دریافت ١٠ هزار تومن مرگ رو به اون می فروشه.

 

مرگ دردناک رو اطلاع رسانی کنیم
زندگی در دنیای مدرن پیچیدگیا و مشکلات خاص خود رو داره.  بعضی وقتا فشارهای به وجود اومده به وسیله کارکرد ناصحیح سیستمای اجتماعی موضوعات عاطفی، مالی و مثل این موارد، یه سری از آدما رو به سمت وسویی می بره که در فکر خودشون، چاره ای جز پایان دادن به زندگی که بنظر میاد بی معناست وجود نداره. جدا از این که شرع درباره مبادرت به خودکشی چه حکمی صادر کرده باید به این نکته توجه داشت که در واقعیت اینجور کارایی رخ میدن.

 

از نظر روانشناختی، گروهی از آدما که تصمیم قطعی واسه پایان دادن به زندگی خود گرفتن، روشی رو جست وجو می کنن که خشونت کمتری در اون دیده شه و به خاطر نبود آگاهی تصور می کنن قرص برنج اونا رو به هدفشون میرسونه این درحالیه که کارشناسان فکر می کنن خودکشی با قرص برنج مرگی سریع رو به دنبال داره اما دلایل بالینی نشون میده مرگ به وجود اومده به وسیله استفاده قرص برنج مرگی دردناکه.

 

«وقتی قرص رو خوردم پشیمون شدم.» این جمله ایه که حدود ٩٠ درصد از کسائی که به دلیل مسمومیت با قرص برنج به بیمارستان اومده ان می گن. اما فاصله این ندامت تا مرگ کمتر از چند ساعته. قرص برنج پشیمونی نداره. از گلویت که پایین میره مثل طاعون وجودت رو تصرف می کنه. تشنه ات می کنه اما آشامیدن آب اثر اونو چند برابر و سرعت عملکردش رو شدت میده. این که حواس جمع باشی و کم کم مرگ تک تک اعضای بدنت رو حس کنی دردناک ترین نوع مرگه.

ارگانای بدن یکی یکی می میرن و تو درحالی که چشمانت بازه واسه آخرین لحظه های موندن در این دنیا مبهوت تلاش اطرافیانت هستی. دکتر حسنیان دکتر بخش مسمومیت بیمارستان لقمان که از تشریح جزییات مرگ دردناک با قرص برنج دوری کرد در گفت و گو با «شهروند» گفت: «اطلاع رسانی و تولید خبر در مجلات بعضی وقتا نتیجه برعکس داره و می تونه کسائی رو که پتانسیل یا تصمیم به خودکشی دارن به انتخاب نوع روش اون تشویق کنه.»

اما سوال اینجاس که کسائی که قرص برنج مصرف می کنن واقعا قصد خودکشی دارن؟ همه مردم جامعه از خطرناک بودن اون با خبر هستن؟ واسه رسیدن به این جواب موضوع رو به طور تصادفی از چند زن و مرد پرسیدیم و جالبی ماجرا اون جا بود که خیلی از اونا نمی دونستن قرص برنج چیه.  یکی از اونا می گفت فکر کنم قرصی نشاط آور باشه.

دکتر هادی معتمد آسیب شناس اجتماعی در مورد اطلاع رسانی به کار گیری این قرص خطرناک در سطح جامعه به «شهروند» گفت:  «من در خیلی از مواقع در میان مراجعه کنندگانم کسائی رو می بینم که یا خودکشیای ناموفق داشتن یا واسه ترسوندن دور و بریا شون دست به این کار زده ان. بعضی از اونا تا سر حد مرگ هم جلو رفته بودن و حالا پشیمون هستن. 

 

به نظر من، اطلاع رسانی به مردم جامعه خصوصا در مورد به کار گیری قرص برنج می تونه خطر مصرف اونو حتی کم کنه و تا الان هم هیچ مسأله ثابت شده ای که اطلاع رسانی از این روش دردناک خودکشی منتهی به افزایش اون شه هم اثبات نشده.  اما با این حال بخشی از این موضوع هم درآخر برمیگرده به خونواده ها و فرهنگی که در درون اونا حاکمه.  از اونجایی که خودکشی با قرص برنج یه جنون آنی نیس و فرد واسه مرگ خود خواسته اش نقشه از پیش تعیین شده ای رو میکشه و از زمان تصمیم تا جفت و جور قرص و مبادرت به خودکشی معمولا فاصله زیادی هست بعضی وقتا افراد یا در این رابطه، خونواده ها باید نسبت به تغییر رفتارای یهویی دور و بریا شون توجه خاص ای داشته باشن.»

 

رشد ۶ درصدی
براساس آمار پزشکی قانونی در ۴ ماهه اول امسال ۲۳۹ نفر بر اثر مسمومیت قرص برنج در کشور جون خود رو از دست دادن.  این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال قبل که تعداد متوفیات قرص برنج ۲۲۴ نفر بود، ٧/۶درصد زیاد شده. از کل متوفیات قرص برنج در چهار ماهه امسال ۱۴۰ نفر مرد و ۹۹ زن بودن.  براساس این گزارش در۴ ماهه ابتدایی سال جاری بیشترین تلفات به وجود اومده به وسیله مسمومیت با قرص برنج به ترتیب با ۹۹ نفر در استان تهران، ۳۳ نفر در استان مازندران، ۲۹ نفر در استان گیلان و ۱۳ نفر در استان لرستان گزارش شده. براساس این آمار هر چند تهران در بالاترین جایگاه این جدول قرار داره اما به نظر می رسه در شمال کشور به دلیل وجود مزارع برنج و شالیزارها قرص برنج در دسترس  بیشتری در میان مردم قرار داره. 

پیگیری   قضایی
 پرونده فوتای مشکوک این روزا در دادسرا آمار عجیبی رو نشون میده که در بالاترین جایگاه اون خودکشی با قرص برنجه. این درحالیه که قاتل خاموش با اراده مقتولان راهش رو به مرگی دردناک باز می کنه.  نکته قابل تامل که می تونه با پیگیریای قضایی ما رو به بخشی از جواب برسونه اینه که، به چه دلیل وقتی واسه گرفتن یه قرص مسکن به داروخونه مراجعه می کنی باید نسخه دکتر نشون بدهی اما واسه خریدن قرص کشنده فسفید آلومینیوم فقط کافیه خودت نسخه مرگت رو پیچیده باشی؟ با تموم نظارتای صنفی و ممنوع بودن فروش اون در عطاریا و فروشگاه های عرضه کننده سموم کشاورزی اما بازم خیلی راحت در دسترس قرار داره!

قاضی سپیدنامه بازپرس شعبه دهم دادسرای جنایی تهران به «شهروند» گفت: «قربانیان مرگای خودخواسته اکثرا تصور می کنن با خوردن قرص برنج به آرامش می رسن.  خونواده هاشون معمولا وقتی با جسد اونا روبه رو می شن که با لباس راحتی در بستر به خواب ابدی فرو رفته ان.  همین لوکیشن این تصور رو بوجود میاره که اونا به دنبال یه موقعیت راحت تر بودن.  اما با در نظر گرفتن دردناک بودن این روش خودکشی این جوری انگار افراد در زمان دست و پنجه نرم کردن با مرگ حتما از کارشون پشیمون شدن که بدیش اینه هیچ راه برگشتی ندارن.»

باند فروش شکلای جور واجور خودکشی
آمار بالای خودکشی با قرص برنج در دادسرای جنایی تهران خبر از وقوع پدیده ای ترسناک داره. قاضی جمشیدی بازپرس شعبه سوم دادسرا در مورد پرونده های مرگ خودخواسته ای که تا حالا داشته به «شهروند» گفت: «آمار خودکشی در کشور بالا رفته و این درحالیه که اندازه خودکشی در مردان بیشتر از زنونه.  در تفکیک جنسیت هم باید گفت سنین خودکشی در مردان ۵٠ تا ۵۵ سال و زنان ١۵ تا ٢۵ سال بیشترین آمار رو داره.  اما چیزی که این روزا خطرناک به نظر می رسه روش خودکشی با به کار گیری قرص برنجه. در یکی از پرونده های گذشته با موضوع جالبی روبه رو شدم.

یه دختر و پسر جوون که به دلیل مشکلات خانوادگی نمی تونستن با همدیگه ازدواج کنن تصمیم به خودکشی گرفتن. پسر در پیامکای ارسالی به دخترک گفته بود که قرص برنج بخوریم، تو در خونه خودت و من هم در خونه خودمون. 

 

اما بعد از این که دختر مبادرت به خودکشی کرد با شکایت خونواده اش فهمیدیم مردی که با اون رابطه پنهونی داشته تن به این کار نداده بود. به خاطر همین اونو بازداشت کردیم.  چون به استناد بند (ب) ماده ١۵ قانون جرایم رایانه ای هرکی از راه سیستمای رایانه ای یا مخابراتی یا حاملای داده، افراد رو به ارتکاب جرایم منافی عفت، مصرف مواد مخدر، روان‎گردان، خودکشی، انحرافات جنسی، اعمال خشن تحریک، تشویق، تهدید  یا دعوت کنه یا روش ارتکاب یا مصرف اونا رو آموزش دهد، به حبس از ٩١روز تا یه سال یا جزای نقدی از ۵ تا ٢٠ میلیون ریال یا هر دو مجازات می شه. این درحالیه که بعضی وقتا بعضی از دوستان واسه درد دل یا صحبتای دوستانه ممکنه راه های خطرناکی واسه خلاص شدن از بحران رو به همدیگه پیشنهاد بدن.»

بازپرس جمشیدی که در مورد همین پرونده با موضوع عجیبی روبه رو شده بود به «شهروند» گفت: «در زمان تحقیقات این پرونده با ماجرای عجیبی روبه رو شدیم. در بررسی پیامکای گوشی موبایل دختر جوون فهمیدیم اون واسه جفت و جور قرص برنج با آدمایی در تماس بوده تا بتونن قرص مرگ رو به دست اون برسانند.  با در نظر گرفتن سرنخای به دست اومده احتمال داره که اونا به شکل باند فروش شکلای جور واجور خودکشی در سطح شهر فعالیت می کنن.»

 برخورد قاطع با پخش کنندگان
هر چند از سال ۱۳۹۲ در ایران فروش قرص برنج در عطاریا ممنوع و واردات قانونی اون متوقف شد اما واسه جفت و جور این قرص کافیه سری به چند عطاری، سوپر مارکت و یا بازار ناصرخسرو پایتخت بزنین. دلالان مرگ آگاهانه یا ناآگاهانه این قرص رو با کمترین قیمت در اختیارت قرار میدن. به هرحال تصمیم بین رفتن و موندن افراد هر چند یه مسأله تکی و درون خانوادگیه اما جامعه و مسئولان می تونن با نظارت و کارکرد درست در کاهش این نوع مرگ خودخواسته و دردناک موثر واقع شن.

قرص برنج چیه؟
 قرص برنج با اسم علمی «قرص فسفید آلومینیوم» ماده ایه با ترکیب فسفید که به صورت قرصای ٣گرمی، ساخته شده.  این قرص خطرناک از نظر ظاهر شباهت زیادی به قرصای روانگردان (اکستازی) داره. 

 

و شاید تنها فرق ظاهری اونا بوی بسیار بدی مثل، بوی سیر یا ماهی گندیده س که از استشمام قرص برنج میشه فهمید. قرص برنج ترکیب خطرناکی از فسفیدهاست(فسفید آلومینیوم) که واسه جلوگیری از آفت زدگی برنج انبار شده، مصرف می شه.  تماس آدم با قرص برنج می تونه مشکلات شدید و کشنده ای داشته باشه.  براساس گزارشای رسمی منابع پزشکی، خوردن یا استشمام این قرص، باعث تحریک شدید دستگاه گوارش، مشکلات قلبی عروقی، شوک، مشکل قلبی و ریوی، آسیب کبدی و کلیوی، تشنج، کما و درآخر مرگ می شه.

سفارش مرگ
واسه جفت و جور گزارشم به چند عطاری در خیابون ولیعصر و کارگر رفتم. نمی دونم که اگه من هم فروشنده بودم واسه فروش جنسم به چشمون مشتریانم خیره می شدم یا نه؟! بعضی از عطاریا سریع قوطی خاکستری رنگ رو روی پیشخوان مغازه می گذاشتن، بعضیا می گفتن نداریم و امان از اون بعضیایی که می گفتن فروشش ممنوعه.  اگه میخوای باید سفارش بدهی. 

اسمش عطار بود اما تو یه لحظه به چشم دلال مرگ دیدمش.   اصلا براش مهم نبود که در آخرین ساعات پایانی شب یه دختر جوون قرص برنج رو واسه چه مصرفی از اون می خواد.  اولش هرچه حساب و کتاب کردم متوجه نشدم که یه بسته قرص ١٠ هزارتومانی چه ارزشی داره که اون این قدر بی خیال نسبت به موضوع می خواد جنسش رو بفروشه اما وقتی فهمیدم که قرص بی مصرف برنج فقط واسه کشتن حشرات موذی است به این نتیجه رسیدم که در این بازار مکاره سود ٢ هزارتومانی که از فروش این قرص عاید فروشنده می شه حتما بهتر از فروش اون به چند مشتریه که هزار سال یه بار واسه مصرف خونگی قرص برنج می خرن.  به آخرین عطاری که رفتم باتجربه تر شده بودم اما بازم چیزای تازه تری دستگیرم شد… 

  سلام! قرص برنج می خوام. 
تو عطاریا گیرت نمیاد. ممنوع شده، اگه بخوای باید سفارش بدی واست بیارم. 

می خوام.  قیمتش چنده؟
بستگی داره، جنس خوب و خارجیش رو بخوای بسته ای ١٠ هزار تومن، ایرونی بخوای اسمش قرص سیره ۴ هزار تومن می فروشیم البته خیلی مرغوب نیس. قابلت رو هم نداره. حالا واسه چی می خوای؟

دروغ به چه دلیل؟ من خبرنگارم.  فقط می خواستم اطلاعات بگیرم. 
شک کرده بودم که شما بوی خطر می دید. خانوم ما اصلا قرص برنج نداریم.  

جوابی واسه حرفش نداشتم. از مغازه اش که خارج شدم مطمئن شدم اگه اون بوی خطر رو حس کرده پس شک نداشته باشین از تخلفش خبر داره. اما به این جواب که به چه دلیل اینقدر ساده مرگ در بازار به فروش می رسه نرسیدم.

اخبار حوادث – شهروند

 

 

 

منبع :

دسته‌ها: سلامتی

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *