: مجموعه: اخبار پزشکی

تاریخ انتشار : چهارشنبه, ۰۲ خرداد ۱۳۹۷ ۱۵:۲۱

محققان دانشگاه ایالتی کارولینای شمالی با همکاری محققان دانشگاه چپل هیل، فناوری جدیدی رو واسه رمزگشایی سیگنالای عصبی عضلات پیشرفت دادن که امکان کنترل دست و مچ مصنوعی رو جفت و جور می کنه. 

به گزارش ایرنا از پایگاه خبری ساینس دیلی، این تحقیقات براساس مدل سازیای کامپیوتری انجام شده که رفتار ساختارهای طبیعی بازو، مچ و دست رو مثل سازی می کنن. این فناوری به خاطر ساخت رابطای کامپیوتری نوین واسه کابردهای جور واجور از جمله بازیا و طراحی با به کار گیری رایانه هم کاربرد داره.

 

الان اندامای مصنوعی با به کار گیری فناوری آموزش ماشین واسه تشخیص الگوهای فعالیت عضلات تربیت می شن تا امکان کنترل اونا به وسیله کاربر جفت و جور شه. پس لازمه اول کاربر این انداما رو تو یه روند طولانی آموزش دهد و بعد اونا رو استفاده کنه.

 

وقتی که عضوی قطع می شه، شبکه عصبی در جای خود باقی مونده و مغز بازم سیگنالای کنترل کننده اونو می فرسته ؛ اما گیرنده ای واسه دریافت این سیگنالا موجود نیس.

 

حالا محققان با به کار گیری حسگرها تونستن سیگنالای عصبی مورد استفاده مغز واسه حرکت عضلات رو دریافت کرده و با موشکافی این اطلاعات یه مدل عمومی از دست و مچ بسازن که با به کار گیری همین سیگنالا و بدون نیاز به آموزش قبلی کنترل می شه. اینجوری مغز هر شخصی میتونه با ارسال سیگنالای کنترل کننده، این مدل عمومی رو به حرکت درآورد.

 

در آزمایشات اولیه داوطلبان معلول بدون نیاز به هرگونه آموزش تونستن این مدل عمومی رو خیلی راحت کنترل کنن. این فناوری مراحل آزمایشی اولیه رو سپری کرده اما هنوز وارد مرحله آزمایات بالینی نشده.

 

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه IEEE Transactions on Neural Systems and Rehabilitation Engineering منتشر شده.

 

.

منبع :

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت آکا

  • مطالب در رابطه
دسته‌ها: سلامتی

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *