: به کار گیری آب درمانی واسه درمان درد عضلات

 

شاید یکی از در دسترس ترین و راحت ترین روش ها واسه رفع خستگی عضلات در انتهای یه روز پرکار و خسته کننده یا بعد از ورزش سخت، دوش گرفتن و رفتن به استخر باشه. گذشتگان از زمانای قدیم به نقش مهم آب در تمدد اعصاب و درمان خیلی از بیماریا پی برده بودن و امروزه هم امتیازات آب درمانی بر کسی پوشیده نیس و پزشکان واسه آرامش و بهبود سریع تر خیلی از بیماریا آب درمانی رو پیشنهاد می کنن اما آب درمانی هم مانند هر ورزش دیگری باید با در نظر گرفتن شرایط مریض تجویز شه چون بعضی از بیماران از این ورزش سود می برن و واسه بعضی اصلا لزومی نداره و ممکنه حتی مضر هم باشه.

 

آب درمانی مانند روشای بازتوانی مراحل خاصی داره و همه توجهاتی که در ورزشای دیگه به مریض می شه، در این ورزش هم باید در نظر گرفته شه. آب درمانی فقط راه رفتن یا جنب و جوش در آب نیس و بعضی از وسایل هم در اون به کار می رن؛ مثلا پدالا، تردمیل زیر آب، وزنه هایی از جنس اسفنج، دوچرخه زیر آب و… از وسایلی هستن که واسه هر مریض با در نظر گرفتن مشکلش تجویز می شن.

 

آب درمانی حتما واسه تموم بیماران به درد بخور نیس؛ یعنی بعضی بیماران از آب درمانی سود می برن و یه سریای دیگه ممکنه آب درمانی براشون ضرر داشته باشه.

 

• مبتلایان به دیسک کمر : فردی که دیسک کمر داره، در مرحله اول باید در آب راه بره. این افراد بهتره واسه توازن بدن از پدالای دستی استفاده کنن. اگه افراد گرفتار به دیسک کمر موقع راه رفتن در آب به جلو خم شن، آب درمانی نه فقط دیگه فایده ای نداره بلکه می تونه مضر هم باشه. تکنیکا باید درست آموزش داده شن و مریض هم اونا رو رعایت کنه.

 

• مبتلایان به ام اس : آب درمانی در افراد گرفتار به ام اس باید به طور کامل با احتیاط باشه. کسی که به ام اس مبتلاست، نباید دمای مرکزی بدنش هنگام آب درمانی بیشتر از یه درجه سانتی گراد بالا بره. بهترین دمای آب واسه افراد گرفتار به ام اس ۲۷-۲۶ درجه سانتی گراده.

 

• مبتلایان به آرتروز زانو : عضلات فردی که از درد زانو به وجود اومده به وسیله آرتروز یا ضربه های وارده به رباطا رنج می بره با راه رفتن در آب قوی تر می شه. عضلات نقش حمایتی از مفاصل دارن. این بیماران نباید فقط به راه رفتن در آب اکتفا کنن. امروز می توان از وسایلی مانند وزنه هایی در آب یا دوچرخه ها استفاده کرد که قوای عضلانی زانو و پا رو سریع تر برمیگردونه.

 

• افراد گرفتار به گرفتگی عضلانی : وقتی فردی مشکل گرفتگی عضلانی داره، باید در دمای بالاتر (مثلا دمای آب ۳۰ تا ۳۲ درجه) فعالیت کنه چون گرمای آب باعث افزایش جریان خون و کاهش درد و برطرف شدن گرفتگی عضلانی می شه.

 

• مبتلایان به مشکل قلبی : زمان مناسب آب درمانی واسه بیماران گرفتار به نارساییای قلبی از ۵ دقیقه تا نیم ساعت متغیره. ورزشای مربوط به آب درمانی واسه این بیماران حتما باید با تجویز دکتر باشه.

 

• افراد دارای وزن بالا : فردی که چاقه، باید زمان بیشتری در آب بمونه و بهتره واسه کاهش وزن دست کم دقیقه در آب فعالیت داشته باشه. اگه دمای آب پایین باشه، فرد نتیجه بهتری میگیره چون دمای پایین آب به مصرف بیشتر کالری کمک می کنه. البته نباید دمای مرکزی بدن زیادتر از اندازه پایین بیاد.

 

چه کسائی نباید آب درمانی کنن؟

 

آب درمانی واسه این افراد ممنوعه: آدمایی که بیماریایی مانند زخم ، سوختگی بازسازی نشده و عفونتای قارچی پوستی دارن، به مریضی گوارشی مانند اسهال گرفتار هستن، مریضی قلبی دارن، با ورود به آب دچار تنگی نفس می شن، ترس از آب دارن، به مواد ضدعفونی کننده آب مانند کلر حساسیت دارن، با رطوبت بالا مشکل پیدا می کنن، ضعف سیستم ایمنی شدید دارن، به مریضی صرع گرفتار هستن.

 

 

جفت و جور و تنظیم : مجله تالاب

 

 

.

منبع :

دسته‌ها: سلامتی

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *