: به کار گیری آهن ربا در مقابله با عفونت باکتریایی

: مجله علمی ایران : محققان تو یه تحقیق چندجانبه موفق شدن روش تازه ای واسه مقابله با عفونتای باکتریایی بسازن که با اینکه سخت و پیچیده س اما قابل تکیه و موثر هستش.

عفونت خونی معمولا موضوع جدی ای در پزشکی است و نصف آدمایی که به عفونتای خونی باکتریایی گرفتار می شن، در آخرش از سردخانه درمیارن. چیزی که عفونتای خونی رو خطرناک می کنه، مقاوم شدن باکتریا در مقابل آنتی بیوتیک های رایجه اما محققان تو یه تحقیق چندجانبه و مشترک موفق شدن راهی واسه رفع عفونت بدون نیاز به آنتی بیوتیک بسازن.

به گزارش New Atlas،محققان در دانشگاه هاروارد، مرکز Empa و مؤسسه تحقیقاتی آدولف مرکل با آزمایش روی خوکا تونستن کاری غیرممکن رو عملی و عفونت رو با آهن ربا دفع کنن. در این روش اول نوع خاصی از آنتی بادیا که به دیواره سلولی باکتریا می چسبد به خون تزریق شد.

این آنتی بادی ها شامل مولکولای آهن بودن که بدنه خارجی باکتری رو پوشش می داد. در قدم بعدی خون مریض از دستگاه دیالیز عبور داده شده و به وسیله آهن رباهایی که در راه قرار داشتن، عفونت از خون بیرون کشیده شد و درآخر مریض با یه آنتی بیوتیک معمولی و تقریبا ضعیف هم به طور کامل سلامت خود رو به دست آورد.

بزرگ ترین مشکل و مانعی که بر سر راه این روش هست، اینه که واسه هر نوع باکتری و عفونتی نیاز به نوع متفاوتی از آنتی بادی هاست. آنتی بادیا با به کار گیری ویژگیای مولکلی و سلولی به باکتریا می چسبن و از اونا جدا نمی شن اما این ویژگیا از باکتری به باکتری دیگه فرق داره.

حالا در آخرین بخش از این تغییر، محققان روی یه آنتی بادی که بتونه به شکلای جور واجور مختلفی از باکتریا بچسبد متمرکز شدن و یافته های کار رو هم امیدبخش اعلام کردن. هنوز هیچ زمان مشخصی واسه ارائه این روش به فهرست روشای درمانی بیمارستانی وجود نداره اما تیم تحقیق امیدوارن در آینده ای نه خیلی دور، بشه بر مشکل مقاومت عفونتا و نیاز رو به رشد به پیشرفت آنتی بیوتیکا غلبه کرد.

.

منبع :

دسته‌ها: سلامتی

0 دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *