: به کار گیری ام.آر.آی به تشخیص زودتر از موعد معمولی پارکینسون کمک می کنه

: به کار گیری ام.آر.آی به تشخیص زودتر از موعد معمولی پارکینسون کمک می کنه

محققان علوم پزشکی در دانشگاه پیزا (Pisa) در کشور ایتالیا به روش جدیدی واسه تشخیص زودتر از موعد معمولی مریضی پارکینسون با به کار گیری تصویربرداری ام آر ای (MRI )رسیدن.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز، تحقیقات نوین محققان نشون میده نوع خاصی از تصویربرداری ( MRI) با رزولوشن بالا می تونه نمایش دقیقی از بخشی از مغز که تحت تاثیر پارکینسونه ارائه دهد. این روش می تونه به تشخیص مریضی قبل از بروز علایم کمک کنه.

اونا هم اینکه نمونه مغزی از مریضی که بر اثر این مریضی جون خود رو از دست داده بود ،هم مورد بررسی و موشکافی قرار دادن.

محققان به این نتیجه رسیدن که به کار گیری تصویربرداری ام آر آی ۷ تسلا (۷- MRI T) واسه شناسایی مریضی پارکینسون به اندازه کافی دقیق بوده و می تونه در تشخیص مریضی به درد بخور باشه.

واحدتسلا (T) به افتخار نیکلای تسلا یکی از محققان جهان نامگذاری شده و واحدیه که واسه اندازه گیری امواج مغناطیسی در دستگاه های ام آر آی استفاده می شه .

به گفته مققان این روش تصویربرداری تصاویری با کیفیت بالا از بخشی از مغز که تحت تاثیر پارکینسون قرار میگیره ارائه میده و توانایی تشخیص سه لایه این بخش از مغز رو به محققان میده.

مریضی پارکینسون یه مشکل عصبی پیشرونده مزمنه که بر اثر از بین رفتن سلولای مغزی تولید کننده دوپامین به وجود میاد. دوپامین یه ماده شیمیاییه که کمک می کنه تا سلولای مغزی با همدیگه رابطه برقرار کرده و حرکات رو کنترل کنن.

از علایم این مریضی میشه به لرزش، مشکل در تعادل و هماهنگی اعضای بدن اشاره کرد.

این مریضی الان درمانی نداره اما تشخیص خیلی زود اون می تونه روند درمان رو سرعت بخشیده و به میلیونا نفر گرفتار به این مریضی در سراسر جهان کمک کنه.

توضیح کامل یافته های این بررسی در نشریه Radiology به چاپ رسیده.

.

منبع : pezeshk.us

دسته‌ها: سلامتی

0 دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *