اشعه آفتاب (UVA+UVB) جزء عوامل بسیار مهمیه که می تونه در تشکیل سرطان پوست و یا بدخیم شدن یه خال اثر بزاره.
برنزه کردن پوست با دستگاهی به نام سولاریوم این روزا فکر خیلی از آدما به خصوص جوانان رو به خود مشغول کرده و این در حالیه که کارشناسان اخطار میدن برنزه کردن پوست بدن با این دستگاه علاوه براینکه خطرابتلا به سرطان پوست رو زیاد می کنه، می تونه مشکلات بد دیگری رو به دنبال داشته باشه. درحالی که وزارت بهداشت، درمان وآموزش پزشکی، به کار گیری این دستگاه رو واسه برنزه کردن پوست، ممنوع اعلام کرده اما هنوز در بعضی از سالنای آرایشی یا باشگاه ها این دستگاه هست و افراد سودجو واسه به دست آوردن پول خیلی راحت جوانان رو با تبلیغات دروغین، گول مالیده و سلامت اونا رو به خطر میندازن و جوانان به دلیل نداشتن آگاهی لازم، به راحتی سلامت خود رو از دست میدن.

اما دستگاه سولاریوم چیه؟ وچگونه دلیل ایجاد سرطان پوست و آسیبای جدی دیگه می شه ؟
دستگاه سولاریوم واسه برنزه کردن پوست استفاده می شه. در داخل این دستگاه اتاقکی هست که در اون لامپای اشعه ماوراء بنفش از نوع UVA و UVB قرار داده شدن و از بالا و پایین، به بدن تابیده می شه. به گفته دکتر رضا رباطی متخصص پوست و مو و دانشیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، به کار گیری این دستگاه حتی واسه یه بار هم خطرزاست به خاطر این که اشعه ماورای بنفش رو مستقیم وارد بدن می کنه و احتمال دچار شدن به سرطان پوست و نوع خطرناک اون که به ملانوما معروفه رو زیاد می کنه وبه همین دلیله که به کار گیری این دستگاه سال هاست در کشورای غربی مخصوصا واسه جوانان ممنوع اعلام شده و جریمه های سنگین هم داره.

دکتر رباطی گفت: اگه فردی در درازمدت واسه برنزه کردن پوست، از سولاریوم استفاده کنه و دفعات تماس اشعه ماوراء  بنفش، بیشتر شه به دلیل تجمع رنگدونها احتمال دچار شدن به سرطان پوست افزایش پیدا می کنه و علاوه براین، پیری زودرس پوست رو هم به دنبال داره.

این دانشیار دانشگاه هم اینکه از مردم خواست از نور آفتاب (حموم آفتاب) هم واسه برنزه کردن پوست استفاده نکنن چون اشعه آفتاب (UVA+UVB) جزء عوامل بسیار مهمیه که می تونه در تشکیل سرطان پوست و یا بدخیم شدن یه خال اثر بزاره. اون به مردم پیشنهاد کرد وقتی که در برابر نور آفتاب قرار می گیرن حتما از ضد آفتاب استفاده کنن. به گفته اون برنزه شدن پوست چه در مقابل نور آفتاب و چه به وسیله سولاریوم، دلیل جهش ژنی در سلولای پوست و ایجاد تومورهای خوش خیم و بدخیم پوستی می شه.

به کار گیری دستگاه سولاریوم که چندسالیه در ایران تمایل به به کار گیری اون به هردلیل، چه به دلیل کنترل نشدن واردات این دستگاه داغون کننده سلامت بدن، چه به دلیل نبود نظارت جدی مسئولان وزارت بهداشت، چه به دلیل نبود کنترلای جدی بر کارکرد سالنای آرایش و باشگاه ها و چه به دلیل نبود نظارتای جدی بر امر تبلیغات افراد سودجو، زیاد شده، اونقدر خطرناکه که سازمان بهداشت جهانی هم یه چند وقت پیش اعلام کرد که جوونایی که از سولاریوم استفاده می کنن، ۸برابر بیشتر در برابر دچار شدن به ملانوما، نوع خطرناک سرطان پوست هستن. علاوه بر این، یافته های تحقیقات جور واجور آژانس بین المللی تحقیقات سرطان وابسته به سازمان بهداشت جهانی نشون داده که ۷۵درصد آدمایی که قبل از ۳۰ سالگی از سولاریوم واسه برنزه کردن خود استفاده می کنن، در برابر دچار شدن به سرطان پوست قرار می گیرن. شاید به خاطر همین همه که سازمان بهداشت جهانی به چند گروه از افراد، بیشتر از بقیه نسبت به مشکلات خطرناک به کار گیری سولاریوم واسه برنزه کردن پوست اخطار داده.

براین پایه، افراد زیر ۱۸ سال، آدمایی که موهای بور و چشمای روشن دارن، کسائی که کک و مک، خالای زیاد، زخمای پوستی یا سابقه آفتاب سوختگی در بچگی و در هر مرحله ای از زندگیشون داشتن و آدمایی که داروی خاصی مصرف می کنن، نباید از سولاریوم و یا نور آفتاب واسه برنزه کردن خود استفاده کنن.به گفته کارشناسان، سولاریوم هم اینکه می تونه به بقیه اندامای بدن هم مثل چشم، عروق، کبد و کلیه آسیبای جدی وارد کنه.

منبع : روزنامه همشهری

جمع آوری سلامت اکاایران

دسته‌ها: سلامتی

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *