بامیه شامل چه خواص درمانیه این گیاه پرطرفدار در این فصل فت و فراوون پیدا میشه می خوایم افراد دیابتی رو تشویق به به کار گیری اون کنیم هم اینکه افراد گرفتار به بیماریای قلبی و آسم هم می تونن واسه مراقبت از بدنشون از این گیاه بیشتر استفاده کنن

بامیه یه گیاه بومی آفریقاییه و به دلیل خواص بسیار زیاد اون محققان پیشنهاد می کنن که نباید در مصرف اون کوتاهی یا بی توجهی کرد.

بامیه دارای مقادیر زیادی ویتامین، مواد معدنی و مواد مغذی به درد بخور واسه بدنه.

بامیه گیاهی با فواید غذایی زیادیه چون یه بشقاب بامیه خام، علاوه بر دارا بودن فقط ۱۰ میلی گرم چربی؛ دارای ۳۰ کالریه که شامل ۳گرم فیبر، ۲ گرم پروتئین و ۵۷ میلی گرم از منینزیم، ۲۱ میلی گرم ویتامین سی

همه این ویژگیا موجب شده تا نوعای جورواجور بامیه خام، سرخ شده ، آب پز یا پخته اون به یه قهرمون تعادل غذائی تبدیل شه.

در زیر به فوائد بامیه می پردازیم:

کاهش مشکلات آسم

بامیه ازسبزیجاتی پر از ویتامین سیه،براساس پژوهشی که سال ۲۰۰۰ در مجله پزشکی امریکایی “thorax ” منتشر شد؛ ویتامین سی واسه مقابله باعوارض آسم مخصوصا در کودکان تاثیر داره.

محققان با انجام پژوهشایی به این نتیجه رسیدن که کودکان گرفتار به آسم، درهفته فقط یه بارمیوه و سبزیجات دارای ویتامین سی استفاده می کردن.

کاهش کلسترول

بامیه به دلیل داشتن فیبرزیاد خیلی راحت از معده عبورمی کنه و در تنظیم کلسترول هم نقش مهمی داره،علاوه بر اون بامیه کلسترول نداشته و دارای اندازه کمی چربیه.

استفاده روزانه ۲۰ گرم بامیه؛ واسه چندین هفته به کاهش محسوس کلسترول بد خون منجر می شه.

کنترل دیابت

درپژوهش نوین مجله امریکائی “ISRN Pharmaceutics”، بعضی محققان به موشهای آزمایشگاهی آب بامیه پخته شده دادن که به دنبال اون اندازه قند خون اونا به شکل محسوسی کم شد از اون زمان کارشناسان تغذیه، بیماران قندی رو به خوردن بامیه پیشنهاد می کنن.

تقویت سیستم ایمنی بدن

ویتامین سی موجود دربامیه، با تحریک گلبولهای سفید، سیستم ایمنی بدن رو تحریک می کنه، بامیه هم اینکه به دلیل دارا بودن آنتی اکسیدان ها ضد چین و چروک است .

جلوگیری از بروز بیماریهای کلیوی

استفاده پشت سر هم ازبامیه در حفظ سلامتی کلیه ها تاثیر داره،

تحقیق مجله پزشکی “Jilin” حاکیه آدمایی که روزانه بامیه استفاده می کنن در مقایسه با بقیه مخصوصا افراد گرفتار به دیابت، دو بار کمتر به بیماریهای کلیوی گرفتار می شن.

تاثیربامیه در بارداری سالم

بامیه با دارا بودن اندازه بالای ویتامینهای A، B (B1، B2، B3) وC وهمچنین روی و کلسیم واسه دوره بارداری شدیدا پیشنهاد می شه.

بامیه با دارا بودن اسید فولیک واسه دوره باردای و هم زمان با رشد سلولهای جنین لازمه.

درمان تب

بامیه رو میشه واسه درمان تب، به دو روش استفاده کرد.روش اول جفت و جور چای با دانه های خشک بامیه و نوشیدن اون هستش،اما روش دوم جوشوندن پودر دانه های بامیه س.

روش دوم واسه کودکان مناسبه و میشه براساس شدت تب از یه قاشق شروع و تا سه قاشق ادامه داد.

پایگاه خبری شبکه العالم

.

منبع : hidoctor.ir

جمع آوری به وسیله بخش خواص سبزیجات-خواص میوه ها سبزیجات و سلامت سایت آکا
دسته‌ها: سلامتی

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *