: به کار گیری باند تزریقی واسه قلب

بازسازی بافت قلب بعد از حمله قلبی معمولا به عمل جراحی قلب باز نیاز داره که با خطرات زیاد مانند عفونت قفسه سینه و از دست دادن حافظه همراه س. اما عملای جراحی پرخطر ممکنه بزودی تبدیل به خاطره شه چون محققان موفق به تولید یه باند قلب قابل تزریق نوین شدن

این باند مخصوص، از نظر اندازه مثل تمبر اداره پسته و می تونه با به کار گیری یه سوزن کوچیک تزریق شه. البته محققان تأکید دارن که هنوز تحقیقات بیشتری در این مورد لازمه و بعد از اون میشه از این باند واسه بیماران استفاده کرد.

محققان دانشگاه تورنتو یه دستگاه نوین به نام “آنژیوچیپ” ایجاد کردن که در واقع یه چسب خیلی کوچیک مخصوص بافت قلبه. باحال این که، این باند واسه خودش رگ داره. قبل از این، تماشاگر به کار گیری بافتای رشد یافته در محیط آزمایشگاهی بوده ایم که در آزمایشای مربوط به اثرات جانبی داروها استفاده میشن، اما هدف دراز مدت تیم تحقیق کاشت اونا در داخل بدنه تا قادر به بازسازی زخم ها باشن.

مطلب پیشنهادی :   نوشیدنیایی مخصوص آب کردن چربی شکم

واسه تولید و پیشرفت این چسب سه سال زمان صرف شده تا به جای کاشتن قابل تزریق باشه. به گفته یکی از اعضای تیم تحقیق، در اول کار چالشا بسیار زیاد و جدی بود و بیشتر آزمایشا با شکست همراه بود. اما این شکستا نشون داد که کار کردن روی این موضوع ارزش زیادی داره. و آخرسر، بعد از تلاشای بسیار اونا به طراحی رسیدن که برابر با ویژگیای مکانیکی بافت هدف بود.

وقتی بافت از سوزن جدا می شه، چسب شروع به باز شدن می کنه تا به شکل یه باند دربیاد. اما، روند باز شدن احتیاجی به تزریقات اضافه نداره و به هیچ عنوان تحت اثر شرایط داخلی بدن قرار نمی گیره.

بعد از طراحی، نوبت به رشد چسب با سلولای قلب واقعی رسید. رشد اونا چندین روز زمان برد و بعد داخل بدن موشا و خوکا تزریق شد. این چست نه فقط بعد از باز شدن به اندازه یه چسب کاشتنی درآمد بلکه سلولای مربوط به قلب بعد از پروسهای انجام شده زنده موندن. سلولای قلب بیشتر از اندازه حساس هستن پس وقتی میشه این کار رو واسه قلب انجام داد، واسه بقیه بافتا هم ممکن هستش. جنس این باند از پلیمر موافق با بیولوژی بدن و تجذیه پذیر در محیطه یعنی در طول زمان به صورت طبیعی شروع به تجزیه شدن می کنه و در آخر بافت نوین رو از خود باقی میذاره.

مطلب پیشنهادی :   معرفی مواد غذایی واسه درمان خستگی و بی حالی

علاوه بر این، تیم تحقیق در آزمایشای خود فهمیدن که تزریق این چسب در قلب موشا باعث بهتر شدن کارکرد قلب بعد از حمله شد. در این مرحله، خون بیشتری پمپاژ شد. در حالی که، تا قبل از تزریق چسب شرایط عالی نبود.

به گفته محققان هنوز راه زیادی تا رسیدن به موفقیت پایانی باقی مونده و باید تحقیقات بیشتری در این مورد صورت بگیره.

.

منبع : gahar.ir

دسته‌ها: سلامتی

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *