: مجموعه: اخبار پزشکی

تاریخ انتشار : چهارشنبه, ۲۰ تیر ۱۳۹۷ ۱۱:۴۳

گروهی از محققان دانشگاه واشنگتن راه حل جدیدی رو واسه افزایش حساسیت تصویربرداری زیستی براساس فلوروسنس به وجود آوردن که در اون با به کار گیری نانوذرات فلزی، شدت نوردهی مواد مورد استفاده واسه تصویربرداری تا ۱۰۰ برابر زیاد می شه. 

به گزارش  ایرنا از پایگاه خبری ساینس دیلی، به کار گیری مواد فلوروسنس به عنوان یه وسیله تشخیصی، راه حلی ساده و متداوله که در خیلی از تحقیقات و آزمایشات بالینی واسه تشخیص و تصویربرداری از گونه های جور واجور بیولوژیکی استفاده میشن. اما مشکل آنجاست که این مواد به قدر کافی حساس نیستن.

 

به خاطر همین قبل از این محققان از روشی مانند پیشرفت سیستمای پیچیده و گرون بازخوانی اطلاعات و شدید شدن سیگنال با به کار گیری آنزیما استفاده کردن که لازمه افزایش زمان آزمایش می شه.

 

اما حالا محققان برچسبی رو ساختن که بدون نیاز به تغییر روند آزمایش، موجب افزایش حساسیت اون می شه. این برچسب در واقع یه قطعه فیلم انعطاف پذیر به ابعاد یه سانتیمتر و شامل نانوساختارهای میله ای یا بقیه شکلای جور واجور نانوساختارهاه.

 

واسه به کار گیری این برچسب کافیه نمونه دلخواه با به کار گیری تکنیکای عادی جفت و جور شده و برچسب روی اون قرار گیرد و نمونه با به کار گیری روشای عادی اسکن شه.

 

نانوساختارهای موجود در این برچسب عملکردی مثل آنتن دارن و نور رو در دور و بر مولکولای گسیلگر نور متمرکز می کنن. اینجوری اندازه نوردهی شدید شدن شده و تصویربرداری با دقت بیشتری انجام قبول می کنه.

 

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Light: Science and Applications منتشر شده.

 

 

.

منبع :

دسته‌ها: سلامتی

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *