: به کار گیری تار عنکبوت در درمان بیماریا !!!

براساس گزارش CNN، شباهت نزدیک میان مولکولای سازنده تار عنکبوت و پروتئینای بدن آدم به اون معنیه که سلولای انسانی هم می تونن به شکل رشته ای رشد کنن.

بافتی که از تارهای عنکبوت ساخته شده وقتی که درون بدن آدم کاشته می شه، سلولای دور و بر رو تحریک می کنه تا دور و بر بافت عنکبوتی افزایش شن.

از اونجایی که پرورش عنکبوت و تولید تار عنکبوت کاری بسیار غیر قابل تحمل و سخته، محققان در موسسه اورتوکس به جای تار عنکبوت واقعی از نمونه مصنوعی اون استفاده می کنن. این محققان واسه تولید حجم بیشتری از تار عنکبوت از کرمای ابریشم که سرعت تولید تار در اونا هزار برابر عنکبوتا هستش استفاده می کنن و بعد تارهای این کرما رو به ساختار مولکولی اش تجزیه می کنن.

ریسیدن دوباره این مولکولا به شکل تار منتهی به قرار گرفتن اونا در نزدیکی همدیگه و ایجاد تاری بسیار محکم تر از تار کرم ابریشم می شه. از مجموعه این تارها میشه بافتای کاشتنی واسه بازسازی بخشای آسیب دیده بدن مانند زانوها تولید کرد.

به گفته محققان اینجور بافتی می تونه به بازسازی غضروفی در زانوهای آسیب دیده کمک کرده و خیلی از افراد رو از جراحی تعویض زانو نجات دهد. قراره اولین دور از آزمایش انسانی این بافتای عنکبوتی واسه بازسازی اندامای بدن از سال جاری شروع شه.

علاوه بر بازسازی زانو، محققان امیدوارن در آینده بشه از تارهای عنکبوت واسه بازسازی لگن، شونه ها، قوزک پا، دیسک کمر و دیگه مفاصل آسیب دیده و گرفتار به آرتروز استفاده کرد. خوش بینی محققان در شرکت اورتوکس به اندازه ایه که امیدوارن روزی از این روش بشه واسه بازسازی نخاع آسیب دیده هم استفاده کرد.

.

منبع : ۷ganj.org

دسته‌ها: سلامتی

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *