: به کار گیری تبلت و موبایل موقع خواب موجب مشکل در خواب می شه

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز، یه مطالعه ادعا می کنه که به کار گیری وسایل الکترونیکی مانند آی.پد، تبلت، لپ تابا و تلفنای همراه در رخت خواب الگوهای خواب رو بر هم می زنه.

به گفته محققان، خواب کمتر از شش ساعت در شب خطر مرگ زودرس رو زیاد می کنه.

از طرف دیگه روش زندگی مدرن بهش‍ژه کارای شیفتی در الگوی خواب سالم مشکل بوجود میاره.

حالا محققان می گن: اگه می خواین چاق نشید آی پد خود رو موقع خواب خاموش کنین.

از دست دادن خواب به وجود اومده به وسیله کار با وسایل الکترونیکی از رایانه های قابل حمل گرفته تا وسایل بازی می تونه باعث بروز چاقی شه.

یه مطالعه که تازگیا انجام شده نشون میده که حتی تماشای تلویزیون قبل از خواب موجب بروز مشکلات در خواب شبونه می شه که این خود با بروز مشکلات سلامتی رابطه داره.

به گفته محققان، یه خواب خوب شبونه می تونه از مشکلات شایع سوخت و سازی مانند تعداد در حال افزایش موارد دچار شدن به دیابت نوع دو پیشگیری کنه.

میلیونا انگلیسی حدود یه نفر از هر چهار بزرگسال دچار مشکلات خواب است و از هر ۱۰ نفر یکی دارای مریضی بی خوابی است که از راه خستگی و مشکلات روحی بر زندگی روزمره آدم تاثیر میذاره.

این تحقیق نشون داد: آدمایی که شبا میان شش تا هشت ساعت می خوابن زندگی طولانی تر و سالم تری دارن این در حالیه آدمایی که کمتر از شش ساعت می خوابن خطر مرگ زودتر از موعد معمولی در اونا بیشتره.

محققان فهمیدن که یه هفته خواب ضعیف می تونه در کار صدها ژن مربوط به تنش، ایمنی و التهاب مشکل بسازه.

از مدتا مشخص شده بود که محرومیت از خواب می تونه بر کارکرد مغز تاثیر بزاره، هوشیاری و توانایی شناختی فرد رو کم کنه و در سالای گذشته هم تصور می شد که با بیماریای فیزیکی رابطه داره.

کارشناسان فکر می کنن که کمبود خواب بطور مستقیم در سطح انسولین مشکل بوجود میاره؛ انسولین هورمونیه که انرژی رو از راه سلولای چربی تنظیم می کنه.

.

منبع :

دسته‌ها: سلامتی

0 دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *