: مجموعه: اخبار پزشکی

تاریخ انتشار : سه شنبه, ۲۶ تیر ۱۳۹۷ ۰۸:۴۴

محققان عنوان می کنن درمان با هورمون تستوسترون می تونه در مقابله با مشکل از بین رفتن حجم بدن در بیماران سرطانی و بهبود کیفیت زندگی شون اثر داشته باشه. 

به گزارش مهر، حدود ۲۰ درصد از مرگای به وجود اومده به وسیله سرطان به دلیل سندروم کاکسیاه؛ این سندروم در بیماران سرطانی بیشتر با از بین رفتن سریع چربی و عضلات اسکلتی بدن مشخص می شه.

 

به گفته محققان، این یافته ها مهم هستن چراکه حالا هیچ درمان اثبات شده ای واسه این حالت از تحلیل ماهیچه های عضلانی موجود نیس و بدون هیچ گونه اقدامی هم بیماران کارکرد عضلانی شون رو از دست داده و ضعیف و فرسوده می شن.

 

«ملیندا شفیلد مور»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه تکزاس، در این باره میگه: «الان میدونیم که تستوسترون موجب تشکیل عضلات اسکلتی در افراد سالم می شه، به خاطر همین تلاش داریم از اون در جمعیتی که در خطر بالا از دست دادن عضلات شون هستن استفاده کنیم بدین تریتب این گروه از بیماران می تونن ایستادگی و وضعیت عملکردشون رو حفظ کرده و درمانای استاندارد سرطان شون رو دریافت کنن.»

 

در این مطالعه، بیماران گرفتار به سرطان که تحت درمان با شیمی درمانی و یا پرتودرمانی بودن به مدت ۷ هفته تحت درمان با تستوسترون یا دارونما هم قرار گرفتن.

 

مریضایی که تستوسترون دریافت کرده بودن کل حجم بدن شون حفظ شده بود و حجم چربی بدن شون هم تا ۳.۲ درصد زیاد شده بود.

 

حفظ حجم بدن موجب بی شه مریض بتونه با حس بهتری از تختخواب بلند شه و بعضی فعالیتای روزمره اش مثل آشپزی، تمیزکاری و حموم کردن رو بکنه.

.

منبع :

دسته‌ها: سلامتی

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *