: به کار گیری تکنیکای فیزیوتراپی واسه کاهش مشکلات درمان سرطان سینه

عضو انجمن علمی فیزیوتراپی ایران، با اشاره به افزایش موارد دچار شدن به سرطان پستون در کشور، بر اهمیت نقش فیزیوتراپی در کاهش مشکلات درمان این مریضی تاکید کرد.

دکتر سپیده نفیسی اضافه کرد: از اونجا که حرفه فیزیوتراپی در حال بلوغ و تکامله، حرکت به سمت دکترای حرفه ای فیزیوتراپی یکی از راه های این حرفه جهت آموزش واسه کارکرد جداگونه، پیشرفت سطح علمی و سرویس دهی درمانی با کیفیت بالاتر و براساس شواهده.

اولین علم آموخته دکترای حرفه ای فیزیوتراپی ایران گفت: یکی از تخصصای دکترای حرفه ای فیزیوتراپی، فیزیوتراپی در بیماریای زنان بوده که یکی از بخشای اون  درمان بیماران گرفتار به لنف ادمه.

نفیسی گفت: سرطان پستون یکی از شایع ترین سرطانا در میان زنونه و بدیش اینه اندازه دچار شدن به این مریضی در ایران از سال ٧۵ تا الان ۱٠ درصد رشد داشته و از اونجا که سن دچار شدن به سرطان پستون در کشور ما به صورت میانگین ۵ تا ۱۰ سال کمتر از بقیه کشورها هستش، افراد در سنین پایین تری دچار مشکلات زیاد می­ گردند.

: با وجودی که روشای درمانی این مریضی پیشرفت کرده ولی لنف ادم اندام فوقانی به وجود اومده به وسیله برداشتن غدد لنفاوی ناحیه آگزیلاری یکی از مشکلات شایع این مریضی بوده که ۳۰ تا ۵۰ درصد آدمایی رو که تحت درمان این مریضی قرار گرفتن، گرفتار می کنه.

نفیسی علایم و نشونه هایی که ممکنه در فرد گرفتار به لنف ادم وجود داشته باشه رو شامل سنگینی، سفتی در اندام، درد یا ناراحتی در اندام، محدودیت دامنه حرکتی و تورم تو یه بخش از اندام یا تموم اندام گفت و گفت: تورم ممکنه در بخش فوقانی تنه هم وجود داشته باشه و تورم ایجاد شده می تونه ناچیز تا شدید باشه و اگه درمان نشده رها شه منتهی به تغییرات پوستی، مشکل کارکرد اندام فوقانی، کاهش حس طبیعی، درد و عفونتای طولانی می شه که کیفیت زندگی رو تحت تاثیر قرار میده.

عضو انجمن علمی فیزیوتراپی ایران اضافه کرد: لنف ادم به وجود اومده به وسیله سرطان پستون روی کیفیت زندگی بیماران اثر منفی داشته  و می تونه توانایی یه فرد رو در به کار گیری اندام فوقانی واسه انجام فعالیتای روزمره دچار مشکل کنه.

ایشون خاطر نشون کرد: داشتن تصویر ذهنی مثبت از بدن،  با اعتماد به نفس بالاتر  در مقابله با مریضی سرطان پستون و درمان اون رابطه داشته در حالی که مریضایی که نگرانی بیشتری از بی اشکال بودن بدن خود دارن در برابر استرس بیشتر، مشکلات اجتماعی و مشکل در احساس مطلوب بودن جنسی قرار می گیرن. پس الزامیه که به خاطر کاهش گسترش لنف ادم و حتی در صورت بروز اون روشای درمانی درست استفاده کرده شه تا اثرات منفی لنف ادم رو روی کیفیت زندگی بیماران کم کنه.

اولین علم آموخته دکترای حرفه ای فیزیوتراپی ایران، ادامه داد: الان  تکنیکای فیزیوتراپی ضد احتقانی به عنوان یه راه و روش درمانی استاندارد بین المللی واسه درمان لنف ادم قبول شده و این برنامه درمانی شامل ماساژ، بانداژ، تمرین درمانی و آموزش مراقبتای پوستی و ناخنیه و در انتهای درمان هم یه آستین الاستیک واسه مریض تجویز می شه که از برگشت لنف ادم جلوگیری می کنه.

نفیسی اعلام کرد: روشای درمانی اعمال شده از راه کاهش حجم اندام درگیر می تونه منتهی به بهتر شدن  زیادی در تصویر ذهنی از بدن بیماران شه.

منبع :

دسته‌ها: سلامتی

0 دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *