: لاپاروسکوپی روش نوین جراحیه که به لطف پیشرفت فناوری در ۴۰ سال گذشته به وجود اومده.

اولین بار لاپاروسکوپی به صورت مشاهده داخل مجرای ادرار از راه یه لوله باریک و یه شمع در اواخر قرن نوزدهم انجام شد. تا چند دهه قبل که دوربینای دیجیتال به بازار اومدن، جراحان نتونستن از این روش جوری که شایسته س استفاده کنن؛ اما در همین مدت زمان کوتاه این روش اونقدر پیشرفت کرده که بیشتر جراحیای بزرگ مثل برداشتن کیسه صفرا و جراحیای کبد و طحال و هم اینکه خیلی از اعمال جراحی زنان مثل برداشتن رحم، بستن لوله ها و برداشتن کیستای خوش خیم تخمدانی با این روش ممکن شده. در این روش، جراح با ایجاد یه سوراخ کوچیک معمولا زیر ناف و مشاهده از راه یه لوله که به دوربین و منبع نور متصله، داخل شکم رو می بینه.

▪ امتیازات لاپاروسکوپی؟

از طرفی در این روش، آسیب به احشا به دلیل برخورد کمتر هوای آزاد با داخل شکم، کمتره و در نتیجه امکان چسبندگیای بعد از عمل کمتر هستش. علاوه بر این در این روش درد و ناراحتی و نیاز به استراحت بعد از عمل نسبت به انجام همین عمل با روش جراحی باز یا همون روش جراحی معمولی، کمتره.این روش مخصوصا در مورد دختران جوون که میخوان سالای بعد ازدواج کرده و بچه دار شن، اهمیت بیشتری داره؛ چون همونجوریکه گفته شد در این روش کمترین احتمال چسبندگی بعد از عمل و نازایی بعد اون هست.

هم اینکه این روش جهت تشخیص دلیل نازایی و درمان بعضی علل اون مثل چسبندگیای لوله یا تنبلی تخمدان و هم اینکه انجام روشای کمک باروری بسیار استفاده می شه، مثلا واسه برداشتن تخمک از تخمدانا یا قرار دادن تخمک یا تخم بارور در لوله ها از این وسیله و این روش جراحی استفاده می شه. در بعضی بیماریا مثل دردهای طولانی شکم به دلیل چسبندگی یا تحریکات عصبی خاص هم از این روش واسه تشخیص و درمان میشه استفاده کرد.

اما این روش مثل هر روش جراحی دیگری معایبی داره که از جمله میشه هزینه بالاتر به دلیل گران بودن وسایل لاپاروسکوپی و هم اینکه نیاز به وجود جراح ماهر اشاره کرد. همین طور در این روش احتمال آسیب ناخواسته به احشای داخل شکم بیشتر از جراحی بازه.

جراح و متخصص بیماریای زنان و زایمون

جمع آوری و تنظیم:گروه سلامت آکا ایران

.

منبع :

دسته‌ها: سلامتی

0 دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *