: مجموعه: اخبار پزشکی

تاریخ انتشار : پنج شنبه, ۱۸ مرداد ۱۳۹۷ ۰۸:۱۸

: به کار گیری حسگرها واسه درمان سرطان

محققان دانشگاه ام آی تی حسگر جدیدی رو پیشرفت دادن که امکان مشاهده درون سلولای سرطانی و تشخیص عکس العمل این سلولا رو به نوعای جورواجور داروهای شیمی درمانی جفت و جور می کنه. 

به گزارش ایرنا از پایگاه خبری ساینس دیلی، این حسگر که هیدروژن پراکسید موجود در سلولای آدم رو تشخیص میده، امکان شناسایی داروهای جدیدی رو که موجب افزایش اندازه هیدروژن پراکسید موجود در سلولای سرطانی می شن، به ما میده. افزایش این ماده درون سلولا منتهی به مرگ اونا می شه.

 

محققان این حسگر رو با به کار گیری دو نوع سلول آدم آزمایش کردن که یکی از اونا نسبت به یه داروی ردوکس موسوم به پیپرلونگومین مقاوم بوده و دیگری مقاومتی نسبت به اون نداشت. با به کار گیری این حسگر نوین مشخص شد در سلول مقاوم به دارو اندازه هیدروژن پراکسید تغییر نداشت اما در سلولای غیرمقاوم اندازه این ماده زیاد شد.

 

به باور محققان این حسگر نوین دارای دو کاربرد بالقوه مهمه که یکی شامل بررسی مجموعه داروها و ترکیبات موجود در بازار به خاطر تشخیص اندازه اثر مطلوب اونا در افزایش هیدروژن پراکسید در سلولای سرطانیه. کاربرد بالقوه دیگه این حسگرها بررسی وضعیت بیماران قبل از دریافت اینجور داروهاییه تا اندازه موفقیت داروها در مقابله با تومور در بدن مریض به درستی آزمایش شه. گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Nature Communications منتشر شده.

 

 

.

منبع :

دسته‌ها: سلامتی

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *