به کار گیری خاطرات فوتبال واسه تحریک حافظه افراد گرفتار به فراموشی می تونه به درد بخور باشه

پروژه ای که هدف اون به کار گیری خاطرات فوتبال واسه تحریک حافظه افراد گرفتار به فراموشی و دمانسه، یافته های مثبتی نشون داده. این پروژه از طرف سازمان “خاطرات ورزشی” که مقرش در اسکاتلنده راه اندازی شده.

آزمایشای بالینی مربوط به این پروژه در دانشگاه گلاسکو کالدونیان انجام می شه که نقش مهمی در جلب توجه جوامع پزشکی دنیا به این موضوع داشته.

مریضی فراموشی یکی از نگران کننده ترین مشکلات مغزیه و برآورد شده که ۳۶ میلیون نفر در جهان به اون گرفتار هستن.

دمانس(زوال عقل) به اختلالاتی میگن که مغز بطور روزافزونی تواناییهای شناختی اش رو از دست میده.

معمولا این دسته از بیماریها با مشکل و ضعف حافظه بروز می کنن اما کم کم مشکلاتی مثل افسردگی، خشونت، اضطراب و از دست دادن احساسات هم به اون اضافه می شه. شایعترین نوع دمانس آلزایمره که ان رو یکی از بزرگترین مشکلات عصبی-روانشناختی عصر حاضر می دونن.

برآورد شده که ۸۲۰ هزار نفر در بریتانیا به این مریضی گرفتار هستن.

هم اینکه برآورد شده که تا سال ۲۰۵۰ اندازه این آمار شاید به ۱۱۵ میلیون نفر زیاد می شه.

پروژه “خاطرات فوتبال اسکاتلند” که چند سازمان خیریه اونو پشتیبانی می کنن، وقتی شروع شد که در ۲۰۰۹ مایکل وایت، مورخ باشگاه فوتبال فالکرک، عکسای قدیمی بازیکنان و مسابقات فوتبال رو به یه خونه سالمندان برد و به اونا نشون داد.

طی این دیدار اتفاقات عجیب ای اتفاق افتاد.

مایکل وایت به بی بی سی گفت که افراد گرفتار به فراموشی با دیدن این عکسا یهو بخشای خیلی از خاطراتشان رو به یاد آوردن.

این واقعه باعث شد تا دانشگاه گلاسکو کالدونیان هم به تحقیق در این مورد بودجه ای اختصاص بده.

همسر یکی از افراد سن و سال دار که در این پروژه شرکت داره میگه: “من با یه مرد دپرس وارد جلسات میشم اما با شوهرم به خونه بر می گردم. اون بعد از شرکت در جلسات یادآوری به مرد دیگری تبدیل می شه. برق خوشحالی در چشمانش می درخشه و انگار روحی تازه در اون دمیده شده.”

البته نگفته نمونه که این پروژه تنها کسائی رو هدف قرار میده که در زمان جوونی به فوتبال علاقه مند بوده و رویدادهای مربوط به اونو با علاقه دنبال می کردن.

موفقیت این پروژه می تونه به این معنا باشه که تحریک حافظه افراد گرفتار به دمانس از راه موضوعاتی که واسه اونا مهمه، می تونه در بهبود اونا اثر داشته باشه.

.

منبع :

دسته‌ها: سلامتی

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *