یافته های جدید محققان در واقع تأییدی بر این باور قدیمیه که هر چیزی طبیعی اش بهتره. کلا، اجناس ارگانیک یا طبیعی، به موادی گفته می شه که بدون دخالت یا بدون مصرف آفت کشا، کودهای شیمیایی و ترکیبات اصلاح شده ژنتیکی تولید شده باشه. در واقع کشاورزی ارگانیک، روش ای از کشاورزیه که در همه مراحل کاشت تا برداشت، جمع آوری و بسته بندی اجناس کشاورزی از کود شیمیایی استفاده نمی کنه.


در این جا سوالی مطرح می شه که داروهای گیاهی بهترند یا داروهای شیمیایی؟

دودلی در مورد تاثیر گیاهان دارویی از اون جا ناشی می شه که چگونگی آماده سازی داروهای گیاهی و تحویل اونا به مردم به راه درست انجام نمی گیرد؛ در نتیجه فایده های درمانی گیاه از بین رفته یا کاهش می یابد که این موجب نبود اثر گیاه در درمان مریضی می شه.

داروهای شیمیایی از بعضی جهات نسبت به داروهای گیاهی برتری دارن؛ ولی مصرف دراز مدت یا در بعضی موارد مصرف مقطعی این داروها ممکنه مشکلات جانبی برجای گذارد و حتی ممکنه از خود مریضی هم خطرناک تر باشه. هم اینکه استفاده همیشگی، افراطی و غیر اصولی و نادرست داروهای شیمیایی ممکنه باعث مقاوم شدن عامل مریضی ها در مقابل این نوع داروها شه؛ در نتیجه بیماران باید به طرف آنتی بیوتیک ها و داروهای قوی تری که هر روز با اسمای جدید ارائه می گردند، روی بیارن.

طب سنتی در عصر نوآوری

شاید واسه خیلی از مردم قابل تصور نباشه که وجود شکلای جور واجور داروهای شیمیایی در بسته بندیای رنگارنگ حاصل تحقیق روی اجزای موثر گیاهان داروییه. بد نیس بدونین حدود ۲۵ درصد از داروهای تجویز شده از طرف پزشکان در آمریکا دست کم شامل یه جزو جدا از گیاهان هستن. بعضی از این داروها از عصاره گیاهان جفت و جور شده و یه گروه دیگه از ترکیبات شیمیایی با اصل گیاهی ساخته می شن. آمار به کار گیری داروهای گیاهی در سالای گذشته مهمه. سازمان بهداشت جهانی تخمین می زنه که الان ۸۰ درصد جمعیت جهان یعنی حدود ۴ میلیارد نفر از طب گیاهی در درمان بیماریا استفاده می کنن.

WHO خاطرنشان می سازه که از حدود ۱۱۹ داروی گیاهی حدود ۷۴ مورد اون دقیقا مثل کاربرد اونا در طب سنتی مورد استفاده پزشکان قرار میگیره. همین موضوع موجب شده که الان تحقیقات خیلی از طرف شرکتای داروسازی روی فایده های درمانی گیاهان مناطق جور واجور جهان انجام گیرد. الان مواد جدا از گیاهان نقش کلی ای در صنعت داروسازی دارن. اینجور داروهایی واسه درمان مریضی قلبی، فشار خون بالا، شکلای جور واجور دردهای طولانی، آسم و دیگه بیماریا به کار میره.

مثلا افدرا گیاهیه که در طب سنتی چینی بیشتر از ۲ هزار سال واسه درمان بیماریای تنفسی مورد استفاده بوده وافدرئین که جزو فعال این داروی گیاهیه، قدیم در جفت و جور داروهایی واسه آرامش آسم به کار می رفت. مثال دیگه گیاه (Foxglove گل انگشتانه) است. فایده های درمانی اون از سال ۱۷۷۵ شناخته شده و در طب گیاهی استفاده زیادی داره. در طب عادی پودر برگ این گیاه به عنوان داروی قلبی واسه میلیونا مریض تجویز می شه.

بازم تاکید می کنیم که طبیعی بودن به معنی بی ضرر بودن نیس و مقدار داروهای گیاهی یا جوشاندها و ترکیباتی که از گیاهان دارویی جفت و جور می شه، حتما باید به طور دقیق و تحت نظر دکتر تعیین و مصرف شه.

داروهای گیاهی باید به صورت علمی و تخصصی تجویز شن

داروهای گیاهی با اینحال که مشکلات کمتری نسبت به داروهای شیمیایی دارن اما با تجویز غیر علمی می تونن منتهی به مشکلات جبران ناپذیری شن .

دکتر رامین میری استاد دانشگاه علوم پزشکی شیراز و رئیس مرکز تحقیقات شیمی و گیاهی شیراز در گزارش خبری گفت: از دهه ۸۰ میلادی توجه مردم به مصرف منابع گیاهی و طبیعی زیاد شده چون که گیاهان دارویی نه فقط مشکلات جانبی کمتری نسبت به داروهای شیمیایی داشته بلکه قیمت ارزون تری نسبت به اونا دارن .

دکتر میری با اشاره به این که تجویز غیر علمی گیاهان دارویی می تونه منتهی به مشکلات زیادی (مشکلات کوتاه مدت یا جبران ناپذیر و یا دراز مدت) شه؛ اضافه کرد: مصرف این نوع داروها باید با تجویز کارشناسان داروساز و هم توجه دکتر به نکاتی مثل: محل رشد گیاه، نوع آبیاری اون، نوع خشک کردن و هم اینکه تجویز اندازه و نوع مصرف اون به مریض باشه ضمن اون که باید این مسئله هم در نظر گرفته شه که از کدوم اندام گیاه دارو جفت و جور شده.

ایشون خاطر نشون کرد: بیشتر از ۱۰ نوع تقلبی گل گاوزبان و سنبلتیو در عطاریا یافت شده که با این وجود می تونیم فهمیده که دخالت در تجویز داروهای گیاهی بیرون از کادر پزشکی و تخصصی مربوطه، خطرات زیادی واسه فرد به وجود می آورد.

تنوع گیاهان دارویی

تنوع گیاهان دارویی در طبیعت به حدیه که دسته بندی علمی اونا رو به کاری مهم و در عین حال سخت بدل می کنه. یکی از روشای طبقه بندی گیاهان دارویی براساس خواص اونا هستش که به طور اختصار دربارش صحبت می کنیم.

۱- گیاهان مقوی:

این گیاهان در شرایط خاصی واسه تقویت مریض تجویز می شه که بیشتر میشه به دوران نقاهت پس از مریضی زیاد اشاره کرد.

بعضی از این گیاهان شامل شکلای جور واجور ویتامین ها، مواد معدنی و ترکیبات قندی هستن که در تامین انرژی لازم بدن بعد مریضی و ایجاد تعادل در کارکرد انداما نقش کلی ای دارن.

۲- گیاهان مدر:

مقدار آب موجود در بافتا تحت تاثیر عوامل جورواجور دچار تغییر می شه. مثال روشن در این مورد مشکل کارکرد قلب، ریه و کلیه ها هستش. علاوه بر این مواردی مثل عادت ماهیانه در خانوما، تجمع مایعات و ادم رو داره.

یکی از موثرترین راه های کاهش آب موجود در فضای بین سلولی و بافتای جور واجور بدن به کار گیری گیاهان مدره که موجب آرامش مشکلات به وجود اومده به وسیله این بیماریا می شه.

۳- گیاهان مسهل و ملین:

این گروه از گیاهان واسه رفع یبوست و آسون کردن دفع سموم استفاده می شن. گیاهان مسهل از راه جور واجور موجب برطرف شدن یبوست می شن.

بعضی از این گیاهان مثل ریشه ریوند از راه های افزایش ترشح صفرا و تحریک حرکات دودی روده این کار رو انجام میدن و یه سریای دیگه مثل ریشه شیرین بیان و روغن زیتون با تحریک جدار روده موجب برطرف شدن یبوست می شن.

درباره بقیه گروه های گیاهان دارویی باید به آروم بخش ها، گیاهان عرق آور جهت سرماخوردگی و تبا و گیاهان تهوع آور و قی آور واسه تخلیه سریع محتویات معده اشاره کرد که همه با مشورت و تحت نظر دکتر تجویز و استفاده می شن.


منابع:

دکتر آرش فرهودی- انجمن پزشکان ایران

دکتر رامین میری- ایسنا

همشهری

*

دسته‌ها: سلامتی

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *