داروی rosiglitazoneبا اسم  تجاریAvandia  بعد  ازصدور مجوز از  طرف سازمان غذا و داروی آمریکا دوباره در داروخانه ها در آمریکا و اروپا عرضه می شه.

این دارو به کنترل قند خون از راه افزایش حساسیت بدن به انسولین کمک می کنه در نتیجه  سلولها و عضلات قادر به استفاده بیشتر از انرژی مواد غذایی شده و مقدار قند در خون کم میشه. عرضه این دارو به مدت چند سال در اروپا و آمریکا با در نظر گرفتن تحقیقات انجام شده و افزایش خطر دچار شدن به مریضی قلبی محدود شده بود. سازمان غذا و داروی آمریکا در سال ۲۰۱۳ نظر قبلی خود رو تغییر داده و محدودیت مصرف این دارو رو لغو کرد و عرضه آواندیا در آمریکا و اروپا آزاد شد.

سال گذشته تحقیقات بالینی جدید نشون داد که خطر حمله قلبی یا مرگ در بیماران استفاده کننده از آواندیا در مقایسه با بقیه داروهای دیابت زیاد نمی شه و همین تحقیقات موجب لغو محدودیت مصرف Avandiaاز طرف FDAگردید.

این دارو ساخت شرکت داروسازی  GlaxoSmithklineاست. این شرکت از تصمیم FDA استقبال و تشکر کرد و پس از لغو محدودیت عرضه این دارو اعلام کرد داروی Avandiaاگه مناسب استفاده شه، بازم درمان بی خطر و موثری واسه مریضی دیابت نوع ۲ه.

منبع-http://diabetestma.org/

 این دارو قبلاً فقط با نسخه دکتر متخصص از داروخانهای خاصی قابل جفت و جور بود اما حالا به مریضایی که علایم اونا با بقیه داروهای دیابت کنترل نمی شه با ارائه نسخه دکتر عرضه می شه. سازمان FDAدر حکم جدید خود نه فقط دسترسی بیماران رو به Avandiaبلکه به Avandametو Avandarglهم آزاد کرد.

مدیر تحقیقات و آزمایش دارو در FDAمیگه: اقدامات ما نشون دهنده یافته های علمی درباره خطرها و فواید داروها است، براساس یافته های تحقیقات جدید نگرانی درباره خطرات مصرف این دارو کم شد در نتیجه  محدودیت مصرف این دارو لغو گردید.

درحالیکه شرکت تولید کننده بریتانیایی این داروGlaxoSmithklineواسه شکست دادن اطلاعات بدی که درباره مصرف دارو رواج پیدا کرده بود در چند سال گذشته مشکلاتی رو متحمل شده بود اما پس از رفع محدودیت مصرف دارو، قصد گسترش مصرف Avandiaرو در آمریکا نداره که بخشی به دلیل لغو حق ثبت اختراع اون در آمریکا در سال ۲۰۱۱ه.

با این حال داروی Avandiaحالا با نسخه دکتر در دسترس بیماران قرار گرفته.

منبع : hidoctor.ir

دسته‌ها: سلامتی

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *