: به کار گیری دستها واسه بیان معنی پیام تاثیر بالایی بر افزایش درک مخاطب از معنی مورد نظر داره

 

دستاتون هم حرف میزنن

محققان در دانشگاه کلگیت به این نتیجه رسیدن زبون اشاره و به کار گیری دستها واسه بیان معنی پیام تاثیر بالایی بر افزایش درک مخاطب از معنی مورد نظر داره. یعنی اونا فکر می کنن دستها بلندتر از کلمات حرف میزنن.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز به نقل از تلگراف  ،   شاید به نظر واقعی نیاد اما بعضی از افراد اگه دستهای اونا از پشت بسته باشه قادر به صحبت کردن نیستن. صحبت کردن با کمک اشاره و حرکات دست و صورت یه جور زبون بین المللی هستش که افراد طی اون بیشتر با دستهای خود صحبت می کنن تا صدا  و کلماتشان.

براساس تحقیقات نوین محققان دانشگاه کلگیت فهمیدن اشاره ها و کلمات بیان شده به صورت دوطرفه به همدیگه وابسته ان طوریکه کلمات و اشاره ها بخش و دسته بندی مهمی از یه زبون بوده و در کنار همدیگه زبانی واحد رو به وجود میارن.

این تحقیقات هم اینکه نشون داده اگه یکی از اشاره ها با کلمه ای که در همون زمان بیان می شه همخوانی داشته باشه، مثل حرکت دادن دست مشابه زمان خرد کردن چیزی در وقتی که درباره خرد کردن صحبت می شه، پیام نسبت به وقتی که اشاره ها با کلمات همخوانی ندارن بسیار سریعتر و دقیقتر درک می شن.

یعنی چیزی که با دست بیان می شه بسیار مهمتر از اون چیزیه که با کلمات و دهن فرد بیان می شن. با این حال همیشه اشارات افراد با کلمات اونا همخوانی ندارن.

مثلا محققان فیلم ۱۰ لحظه برتر جورج بوش رو در مصاحبه با دیوید لترمن دیدن که طی یکی از اونا بوش در حال گفتن این جمله س: “دست چپ حالا چیزی که دست راست انجام میده رو می دونه” اما بوش موقع گفتن “دست چپ” دست راست خود رو بلند کرده و موقع گفتن “دست راست” دست چپ خود رو بلند می کنه. به گفته محققان اینجور ناهماهنگی می تونه درک چیزی که بیان شده رو واسه بینندگان سخت تر سازه.

آزمایشهای دیگه مشابه چیزی که بوش در مصاحبه خود انجام داده بود روی گروهی از دانشجویان نشون داد که داوطلبان وقتی که اشاره ها با کلمات همخوانی پیدا می کنن با سرعتی بالاتر قادر به درک پیام هستن و اگه اشاره به طور کامل با کلمات همخوانی نداشته باشه اندازه خطای مخاطبان در درک معنی پیام بیشتر می شه.

محققان با در نظر گرفتن این یافته های اعلام کردن اگه می خواین نکته ای رو به صورت کامل و روشن بگید به دستها و کلماتتان اجازه بدین در کنار همدیگه اون مطلب رو بگن چون دستها بسیار بلندتر از کلمات صحبت می کنن.

.

منبع : pezeshk.us

دسته‌ها: سلامتی

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *