: به کار گیری دستگاه های ماموگرام مرگ به وجود اومده به وسیله سرطان سینه رو ۱۹ درصد کم می کنه

محققان علوم پزشکی تازگیا تحقیقی رو با موضوع به کار گیری دستگاه های ماموگرام و فواید اون انجام داده و به این نتیجه رسیده کمه مرگ زنان بر اثر سرطان سینه به دلیل به کار گیری این دستگاه ها و تشخیص به هنگام مریضی تا ۱۹ درصد کم شده.

زنان در دهه ۴۰ سالگی و یا بالاتر واسه شناسایی زودتر از موعد معمولی سرطان سینه بهتره هرسال یا هر دو سال یه بار ماموگرافی کنن.

زنائی که هنوز به چهل سالگی نرسیده ان و عوامل خطرزا دارن باید با دکتر مشورت کنندکه به ماموگرافی احتیاج دارن و یا نه و و فاصله ماموگرافیا چقدر باید باشه.

دستگاه های ماموگرام معمولا توده های موجود در سینه رو قبل اینکه حس شه ،نشون میده.

هم اینکه این دستگاه ها لکه های ریز کلسیم رو نشون میده. به این لکه ها میکروکلسیفیکیشن (Microcalcifications) می گن. توده و یا لکه ها معمولا موجب سرطان، سلولای پیش سرطانی (Precancerous) و یا مشکلات دیگه می شن. واسه تشخیص وجود سلولای غیرعادی، به آزمایشای بیش تری نیازه.

اگه در تصاویر به وجود اومده به وسیله عمل ماموگرافی منطقه غیرعادی مشاهده شه، در بعضی از موارد باید نمونه ورداری (بیوپسی) انجام شه چون نمونه ورداری تنها راه تشخیص قطعی سرطانه.

بعضی از تومورهایی که رشد سریع دارن قبل از اون که در ماموگرافی مشخص شن، بزرگ تر می شن و یا به بقیه نقاط بدن سرایت می کنن.

در این دستگاه ها (هم اینکه در عکسای اشعه ایکس دندونپزشکی، و بقیه عکسای عادی اشعه ایکس) از اندازه بسیار کمی پرتو استفاده می شه پس احتمال هرگونه آسیبی بسیار پایینه .

فواید ماموگرام معمولا بیشتر از خطرات احتمالی اون هستش.

با این حال کارشناسان دانشکده پزشکی هاروارد تازگیا پژوهشی رو انجام دادن و براین باورند که ماموگرام آنقدرها به نجات زندگی زنان کمک نمی کنه، ضمن این که خطرش بیشتر از اون چیزیه که قبلا برآورد شده بود.

محققان اخطار میدن که امتیازات ماموگرام در مورد زنان تا حد زیادی به آمادگی جسمی واسه دچار شدن به سرطان سینه و روحیه فرد وابسته.

.

منبع :

دسته‌ها: سلامتی

0 دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *