: به کار گیری دست مکانیکی واسه جراحی بینایی

: جراحی رباتیک جشم واسه بهتر شدن بینایی یه مریض با موفقیت انجام شد پزشکان با کمک جوی استیک تونستن بدون هیچ آسیبی این عمل جراحی رو با کمک ربات جراح بکنن این دست مکانیکی توانایی کمک به جراحان در انجام عملای سخت و مشکل و بسیار حساس رو داراس.

جراحان واسه اولین بار در جهان با به کار گیری یه ربات داخل چشم یه مریض رو عمل کردن و بینایی ایشون رو بازگرداندند.

این جراحی که اولین مورد در جهان حساب می شه، به وسیله پزشکان بیمارستان ‘جون رادکلیف’ در آکسفورد انجام شد و در جریان اون، پزشکان با به کار گیری یه جوی استیک (یه وسیله جراحی) تونستن غشایی به ضخامت یه صدم میلیمتر رو از چشم مریض خارج کنن.

مریض ۷۰ ساله به دلیل این غشاء و سوراخی حاصل از اون در شبکیه چشم، قسمت بزرگ بینایی خود رو از دست داده بود.

عمل جراحی با کمک ربات یه کار عادیه اما تا الان از آت در داخل چشم استفاده نشده بود.

پروفسور ‘رابرت مک لارن’ از دانشگاه آکسفورد که هدایت این روند رو بردوش داشت، گفت: جراحی پشت چشم به دقت زیاد نیاز داره و مشکلی که در این مورد وجود داشت، ارسال یه سیستم رباتیک واسه انجام این جراحی از راه یه سوراخ کوچیک در دیواره چشم بود، که بین حرکت به دور و بر هم نباید هیچ آسیبی وارد می کرد.

ایشون اضافه کرد: اینو هم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین بیشتر رباتا بزرگ هستن و مهندسی بزرگی دارن اما این روبات کوچیک بود.

این جراحی به وسیله ربات جراحی Preceyes انجام شد که به وسیله محققان یه شرکت هلندی شاخه دانشگاه فنی آیندهوون ساخته شده.

جراحان با به کار گیری یه جوی استیک و صفحه نمایش، یه سوزن نازک رو به داخل چشم هدایت کردن و جلو رفتن اونو از راه یه میکروسکوپ کنترل می کردن.

ربات یاد شده که مثل یه دست مکانیکی عمل می کنه، هفت موتور داره و می تونه مانع لرزش دست جراح شه.

مک لارن خاطر نشون کرد: معمولا وقتی که جراحی ربا دست انجام می دیم، امکان برخورد دست به شبکیه و خونریزی هست اما با به کار گیری این ربات، غشاء خوب و آسون ورداشته شد.

الودکتر

منبع :

دسته‌ها: سلامتی

0 دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *