به کار گیری دمنوش به جای دارو درسته یا نه؟ در ادامه مطالبی در همین مورد عنوان می کنیم

به کار گیری دمنوش به جای دارو درسته یا نه؟

دکتر محمدحسین صالحی سورمقی استاد دانشگاه داروسازی دانشگاه تهران، با تاکید بر این که دمنوشا اصلا جانشین دارو نیستن، گفت: واسه بهبود مریضی لازمه دستورات دکتر به درستی رعایت شه. به بیان دیگه، دارو و دمنوش گیاهی باید در جای خود و به روش درست مصرف شه. تموم گیاهانی که خدواند خلق کرده و در اختیار بشر قرار داده، خاصیت دارویی دارن و گیاه بدون مواد در طبیعت موجود نیس، اما تعدادی مواد و اثرات خاص دارن و می تونن واسه درمان مریضی موثر واقع شن.

مواد موجود در گیاهان در شرایط جور واجور استفاده میشن، وقتی به شکل دمنوش که فقط به تسریع در بهبود مریضی کمک می کنه و در شرایطی دیگه، امکان داره این گیاهان خاصیت دارویی هم دارا باشن. مثلا، گیاه آویشن علاوه بر مصرف در صنایع غذایی، به عنوان دارو هم استفاده میشن.

مطلب پیشنهادی :   علل تب و لرز موقع سرماخوردگی چیه؟

این استاد دانشگاه با توضیح دادن این موضوع که در طب سنتی ایرونی – اسلامی خاصیت گیاهانی مانند نعناع، آویشن، لیموعمانی و گل گاوزبان مورد اشاره قرار گرفته، اضافه کرد: در تموم کتابای مربوط به خواص گیاهان دارویی، به صورت جداگونه در مورد گل گاوزبان صحبت شده که میشه به تقویت کننده قلب، مسکن، خلط آور و ضد سرفه بودن اون اشاره داشت.

ایشون با توضیح دادن این موضوع که در مصرف دمنوش نباید زیاده روی کرد، گفت: بعضی واسه جفت و جور دمنوش گل گاوزبان، اونو روی حرارت مستقیم قرار میدن تا بجوشه که این کار موجب می شه خاصیتای گیاه از بین بره. واسه جفت و جور این دمونش کافیه ۵ گرم گل گاوزبان رو به همراه یک و نیم لیوان آب جوش، یه لیمو عمانی متوسط خرد شده بدون هسته و مقداری نبات، به مدت نیم ساعت روی حرارات بخار آب بذاریم.

این داروساز در مورد مصرف دمنوش گل گاو زبون واسه گروه های خاص گفت: مصرف اون مشکلی ایجاد نمی کنه، اما بهتره مصرف اون واسه کودکان پس از ۱۰ سالگی باشه. زنان باردار هم بهتره از داروهای شیمیایی و گیاهی تا حد امکان استفاده نکنن.

.

منبع : gahar.ir

دسته‌ها: سلامتی

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *