: Warning: strpos(): Empty needle in /home/asemooni/public_html/wp-includes/media.php on line 1088

: به کار گیری دهن شویه مناسب

 

 ▪ ضدعفونی کردن محیط دهن و شستن باقی مونده های غذایی از روی لثه و دندون ها،

▪ کم کردن باکتریای موجود در دهن،

 ▪ پوش,ندن و خنثی کردن بوی بد دهن،

▪ ایجاد طعم و بوی مطلوب و مورد پسند و احساس تازگی در دهن،

 ▪ نابود کردن پلاک و جرم دندون ها و کمک به افزایش کارایی مسواک زدن،

▪ تامین فلوراید لازم دندانا و پیشگیری از پوسیدگی اونا،

 ▪ کمک به پیشگیری و درمون بعضی از بیماریای لثه،

▪ کاهش دچار شدن به آفت و تاولای دهانی،

▪ پیشگیری و رفع تیرگی دندانا و بوی نامطبوع دهن در افراد سیگاری،

▪ کمک به حفظ سلامت دندون های شیری و مراقبت از دندونای دائمی در کودکان.

● چیجوری انتخاب کنیم؟

 شکلای جور واجور دهن شویهای آنتی سپتیک واسه رفع بوی نامطبوع دهن و پیشگیری و درمان بیماریای دهن، دندون و لثه پیشنهاد می شن. اگه پس از مصرف این دهن شویه ، مخاط دهن شما حساس شده و احساس سوزش داشتین، می تونین از نوع بدون الکل اون استفاده کنین. هر چند پس از یه مدت به کار گیری دهن شویهای آنتی سپتیک مخاط دهن خودبه خود به اون عادت کرده و احساس سوزش کلکش کنده میشه. دهن شویهای آنتی پلاک از راه کاهش فعالیت سطحی باعث سست کردن اتصال پلاک میکروبی به سطح دندانا شده و باعث افزایش کارایی مسواک زدن می شن.

آدمایی که از افزایش جرم و تغییر رنگ دندون ها رنج می برن با به کار گیری این نوع دهن شویه تا حد زیادی بهبود پیدا میکنن. دهن شویهای آنتی تارتار (مخصوص سیگاریا) به عنوان جرم گیر قوی و آنتی سپتیک کارایی دارن. این دهن شویها جرم و تیرگی دندانا رو در افراد سیگاری کاهش داده و هم باعث رفع بوی بد دهن و ضایعات دهانی در این افراد می شه.

● دهن شویهای کودکان

دهن شویهای کودکان معمولا دارای مواد فعال در سطح بسیار ملایم بوده و خاصیت پاک کنندگی و سست کنندگی پلاکای دندانی رو دارن و از این رو باعث افزایش کارایی مسواک زدن می شن. هم اینکه به دلیل داشتن فلوراید در حد لازم دندانا مانع پوسیدگی اونا می شه. طعم مناسب این دهن شویها از ویژگی هاییه که کودکان رو به به کار گیری اونا تشویق می کنه. در کشور ما تعداد محدودی دهن شویه در بازار هست که بعضی از اونا به دلیل سابقه طولانی، بیشتر مهم بوده و تحقیقات زیادی در مورد بررسی اندازه تاثیر اونا و یا مقایسه اثرات اونا با همدیگه در پیشگیری و یا درمان بعضی از بیماریای دهن و دندون انجام شده.

 

در مطالعه ای که در دانشکده دندونپزشکی دانشگاه آزاد با موضوع «مقایسه تاثیر دهن شویهای ایرشا (آنتی سپتیک) و یه نوع دهن شویه مشابه روی استرپتوکوکای دهن و فلور طبیعی دهن» انجام شد نشون داد هر دو دهن شویه به یه اندازه تعداد کلونیا رو به صفر رسونده و در کاهش استرپتوکوکای دهن به یه اندازه تاثیر داشتن، ولی روی فلور طبیعی دهن متفاوت عمل کردن، یعنی دهن شویه مشابه علاوه بر استرپتوکوکای دهن، فلور طبیعی دهن رو هم نابود می کنه و باعث تولید رنگریزه روی دندانا و تغییر رنگ اونا می شه، در حالی که دهن شویه آنتی سپتیک ایرشا یه سوم فلور طبیعی رو نابود می کنه و تغییری در رنگ دندانا ایجاد نمی کنه و آثار جانبی کمتری نسبت به دیگری داره.

 

 در بررسی دیگری که به مقایسه اثر دو دهن شویه ایرشای آنتی سپتیک و آنتی پلاک با همون دهن شویه مشابه در مطالعه قبل روی فلور میکروبی دهن در محیط آزمایشگاهی به وسیله دانشگاه همدان انجام شد نشون داد که دهن شویه مشابه عامل ضدمیکروبی قوی تری بوده، چون از رشد کلیه باکتریای مریض کننده و غیربیماری زا (فلورطبیعی) جلوگیری می کنه.

 

دهن شویه ایرشای آنتی سپتیک باکتریای مریض کننده رو از بین برده و بر فلور طبیعی دهن تاثیری نداشته. دهن شویه آنتی سپتیک اگه دو بار در روز استفاده شه، در کاهش التهاب لثه بسیار موثره. در سه تحقیق دراز مدت انجام شده هم آثار دهن شویه آنتی سپتیک در کاهش پلاک و ژنژیویت به اندازه ۲۵ تا ۳۰ درصد گزارش شده.

 

 مزیت این دهن شویه نسبت به دهن شویهای مشابه نبود تغییر رنگ دندانا و امکان استفاده دراز مدت از اون هستش. در مطالعه حاضر ایرشای آنتی پلاک به دلیل وجود ترکیب سدیم فلوراید آثار قوی تری نسبت به دهن شویه مشابه روی بعضی از باکتریای دلخواه داشت. در نتیجه مصرف دراز مدت دهن شویهایی که باعث ایجاد تغییر در فلور طبیعی دهن و هم رنگ دندانا می شن پیشنهاد نمی شه.

 

مطالعه دیگری با عنوان «مقایسه اثر کلینیکی دهن شویه ایرشا آنتی سپتیک و یه نوع دهن شویه درمانی در درمان بیماران دارای ژنژیوت ناچیز یا متوسط که در دانشگاه شهید بهشتی انجام شد، نشون داد هر دو دهن شویه بر شاخص خون ریزی از لثه موثر بوده و بر شاخص لثه ای بی تاثیر بودن، اما دهن شویه آنتی سپتیک ایرشا در کوتاه مدت (سه روز اول مطالعه) بر شاخص پلاک بی تاثیر بوده ولی پس از این مدت باعث کاهش شاخص پلاک شد و دهن شویه مشابه هم در تموم دوره درمانی بر شاخص پلاک موثر بود. در نتیجه این دو دهن شویه درکوتاه مدت تاثیر متفاوت داشته، اما در آخر دوره درمان کارکرد مشابه داشتن.

 

در مطالعه دیگری که در دانشگاه شهید بهشتی انجام شد، به مقایسه آثار دهن شویهای ایرشا آنتی سپتیک و لیسترین آنتی سپتیک در درمان ژنژیویت ناچیز تا متوسط پرداخته شد. پایه فرمول دهن شویه ایرشا برابر دهن شویه Listerineه و در اصل دهن شویه لیسترین نمونه خارجی دهن شویه ایرشاه. این مطالعه نشون داد که هر دو دهن شویه خون ریزی از پاپیلا رو کم کردن. در هر دو مورد وقتی که دهن شویها به همراه روشای مکانیکی بهداشت دهن استفاده شدن شاخص پلاک کم شد. در بهبود التهاب لثه لیسترین تاثیر بیشتری داشت.

 

در مطالعه ای که به مقایسه اثر دهن شویه ایرشا آنتی پلاک و ایرشا آنتی سپتیک ناچیز تا متوسط در دانشگاه شهید بهشتی انجام شد، نشون داد که ایرشا آنتی پلاک در کاهش شاخص لثه ای تغییر یافته و شاخص خون ریزی از پاپیلا موثرتر بود و در مقایسه ایرشا آنتی سپتیک در کاهش شاخص پلاک موثرتر واقع شد. نتیجه اینکه این دو دهن شویه در این مطالعه برابر عمل کردن.

 

منبع :

دسته‌ها: سلامتی

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *