: به کار گیری «نانوهایپرترمیا» واسه نابود کردن تومور سرطانی

: مجله علمی ایران : یه تیم تحقیقاتی از چند مؤسسه فرانسوی موفق شدن با به کار گیری نانوهایپرترمیا، سلولای سرطانی رو مورد هدف بذارن. در این روش سلولای سالم دست نخورده باقی می مانند.

به گزارش techtimes ; محققان فرانسوی روشی واسه نابود کردن تومورهای سرطانی ارائه کردن. د راین روش از گرما واسه آسیب پذیرتر کردن تومور نسبت به عوامل درمانی استفاده شده.

در مقاله ای که محققان دانشگاه پاریس دیدروت در نشریه Theranostics به چاپ رساندند، اومده که چیجوری نانوهایپرترمیا می تونه یه روش با پتانسیل بالا واسه درمان سرطان باشه. با این روش میشه تومور رو بدون این که سلولای سالم آسیب ببینن، مورد حمله قرار داد. در این پروژه محققانی از دانشگاه دسکارتز پاریس، مؤسسه ملی سلامت و تحقیقات پزشکی و مؤسسه ملی تحقیقات علمی فرانسه مشارکت داشتن.

در درمان سرطان، معمولاً سلولای سالم هم در برابر آسیب هستن. مقابله با تومور سرطانی همیشه با ترفندهایی همراه س؛ چون که این تومورها دچار جهشای ژنتیکی زیادی می شن. یه تحقیق نشون داده که در سلولای سرطانی برابر، بیشتر از ۲۰۰۰ جهش ژنتیکی می تونه وجود داشته باشه. در واقع وجود جهش موجب تغییر سلول سرطانی و ایجاد مقاومت در برابر درمان می شه.

با این حال محققان روش ها و ایده های مختلفی به خاطر مقابله با سلولای سرطانی ارائه کردن که منتهی به نتیجه های زیادی در این بخش شده. در یکی از این تلاشا، بنیاد ملی تحقیقات سرطان موفق به تولید دارویی شده که از اون میشه واسه چند نوع گلیوبلاستوما استفاده کرد؛ گلیوبلاستوما یه نوع بسیار کشنده از سرطان مغز است. به دلیل وجود خواص شیمیایی خاص، این داروی جدید می تونه بعد از رادیو درمانی مانع از حمله سلولای سرطانی به دیگر بخشا شه. یافته های آزمایشای انجام شده روی مدلای پیش بالینی نشون داد که اگه این روش با رادیودرمانی ترکیب شه، اندازه زنده موندن زیاد می شه.

در پروژه ای دیگه، محققان مرکز ملی پزشکی سیتی آو هوپ موفق شدن روشی با کارایی بالا به خاطر جلوگیری از برگشت دوباره گلیوبلاستوما ارائه کنن. در این روش، دارویی به نام CAR-T واسه حمله به سلول سرطانی طراحی شده؛ سلولایی که شامل آنتی ژنای IL13Rα۲ هستن. این آنتی ژن در سرطان مغز بسیار رایجه.

.

منبع :

دسته‌ها: سلامتی

0 دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *